|
||||||||||||
|
|
"Av og med Bjørnson" 02.02.2010 Fredag 29. januar var alle grunnskoleelevene i Tynset samlet til en festforestilling i Kulturhuset i anledning Bjørnsonåret. Det ble en flott og variert forestilling!![]() Kultursjefen ønsket velkommen mens elever fra Tylldalen skole gjorde seg klare til å åpne forestillingen.
![]() Sjølsagt måtte de starte med Bjørnstjernes fødsel!
![]() Ikke måte på hvor fælt far Peder skrøt av sønnen. Flere av tekstene hadde Ola Jonsmoen forfattet.
![]() At Bjørnson også var en foregangsmann som skater, eller rettere sagt på snøbrett, var nytt for oss, men i diktet fra Arnljot Gelline beskriver han jo tre mann på et par ski!
![]() Ei gruppe elever fra Kvikne sang mens...
![]() ... ei anna gruppe stod for dansen.
![]() Ei yngre gruppe elever stod for stokkedans.
![]() Ganske så effektfullt foran "Bjørnstjernebildet".
![]() Så overtok teatergruppa "Teatralis" fra Tynset opplæringssenter med "Jeg kjører frem gjennom strålefryd".
![]() De bidro også blant annet med "Reven lå under birkerot"...
![]() ... "Kom bukken til gutten"...
![]() ... og diktet "Kille bukken lammet mitt".
![]() Det samme diktet tok elevene fra Fåset skole fatt i da de framførte sangen sammen med en meget funky og rytmisk kompgruppe (elever fra videregående skole).
![]() Bak dem kjente de nok pusten fra dikterhøvdingen på Aulestad.
![]() "Dans ropte fela", og jammen kunne de eldste elevene danse!
![]() Så framførte de også sangen "Haren og reven".
![]() Kvikne skole har forderedt seg grundig på jubileet og har dramatisert flere av Bjørnsons verker. Vi fikk følge Øyvind og Marit fra barn til voksne - fortellingen "En glad gutt".
![]() Øyvind måtte få trøst av mor da han hadde solgt bukken sin for en smørkringle.
![]() Men bestefaren tvang Marit til å levere fra seg bukken.
![]() Så måtte Øyvind begynne på skolen, og der ble han riktig så god venn med Marit.
![]() "Solen skinner vakkert om kvelden" måtte elevene deklamere.
![]() Synge måtte de også...
![]() ... på forskjellige vis.
![]() Så måtte Øyvind ut på skole, men før han drar, treffes de i smug.
![]() Bestefar til Marit er lite glad for at husmannssønnen treffer bondedattera.
![]() Men til slutt må han innse hvor grom kar han kan få til å overta gården.
![]() Til slutt fikk vi treffe Bjørnson i en tale om seg selv...
![]() ... og han fikk alle til å reise seg og framføre "Ja vi elsker". Ei høytidelig og minnerik stund var over - stor takk til alle aktørene!
![]() Vi stakk også innom "Galleri Elgen" der Teatralis med god hjelp av Unni Lise Jonsmoen stilte ut bilder inspiret av Bjørnson.
![]() ![]() "Killebukken"...
![]() ![]() "Lette fot"...
![]() ![]() "Kom kyllinger gule"...
![]() ![]() ![]() ![]() 7. trinn på Tynset barneskole har også latt seg inspirere. Her har de malt på takskiferstein.
![]() ![]() Fra bondefortellingene...
![]() ![]() Kvikne kirke ...
![]() ... som særpreget bygg med fine detaljer.
![]() "Enn om vi kledde fjellet?"
![]() ![]() Bjørgan har vært i fokus tidligere også.
![]() Hva tenkte foreldrene da de hadde fått gutten?
![]() ![]() ![]() En nasjonal skald er blitt behørig hyllet av elevene i Tynset.
|
|
|