Tv-aksjonen går i år til Atlas-alliansen, har fått navnet ‘Sammen åpner vi dører’, og går av stabelen søndag 19. oktober.
Gjennom årets TV-aksjon skal Atlas-alliansen åpne dører, gi nødhjelp, utdanning og muligheten til et bedre liv for mennesker med funksjonsvariasjoner som lever i krig og fattigdom i Ukraina, Palestina, Nepal, Zambia, Tanzania, Etiopia og Uganda.
Stiftelsen Atlas-alliansen ble opprettet i 1981 og er en paraplyorganisasjon for åtte organisasjoner av og for mennesker med funksjonsvariasjoner. Disse er Norges Blindeforbund, Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon, Norsk Forbund for Utviklingshemmede, Norges Handikapforbund, Ryggmargsbrokk- og Hydrocephalusforeningen, Mental Helse Ungdom, Norges Døveforbund og Stiftelsen Signo.
Atlas-alliansen har tidligere hatt TV-aksjonen i 1981, 1992 og 2002.
Pengene som samles inn i årets aksjon, skal gå til å bedre levekårene for mennesker med funksjonsvariasjoner og sikre likeverdig tilgang til hjelpemidler, skolegang, arbeid, helsetjenester og nødhjelp for 200 000 mennesker.
Rådet for mennesker med funksjonsnedsettelser i Tynset, fra v. Marie M. Widsteen, Vidar Mortensen, Inger Lise S. Martinsen og Knut Aaseng. Ikke tilstede, Per Sverre Hagen og Arnold Fossum.
Tynset kommune
Det er vanskelig nok å ha funksjonsvariasjoner i et av verdens rikeste land – med lange ventelister, avslag og kompliserte systemer. Da kan man bare forestille seg hvordan livet er for mennesker med funksjonsvariasjoner i krigsherjede og fattige land, hvor rettigheter og hjelp knapt eksisterer. I Norge kjemper vi for blant annet ramper og tilgjengelighet, i mange land kjemper disse menneskene for retten til å leve.
I forbindelse med årets tv-aksjon vil det i tiden før aksjonsdagen foregå forskjellige aktiviteter og arrangementer i regi av Tynset kommune.
- Sammen med gode hjelpere viderefører kommunalsjef samfunn Bersvend Salbu næringslivsstafetten torsdag 16. oktober, kl. 9-12. Vi håper bedriftene i kommunen tar godt imot dem når telefonen ringer denne dagen!
- Assisterende rektor på Tynset barneskole Mari Hoel Sandberg forteller at skolene i hele kommunen vil markere tv-aksjonen på sine vis.
Felles for dem alle er at de følger et tverrfaglig undervisningsopplegg utarbeidet av fagpersoner i tv-aksjonen, Atlas-alliansen og i Salaby Gyldendal som er tilpasset de forskjellige trinnene.
Holdningsskapende arbeid med søkelys på inkludering, å gjøre noe for andre og det å være et medmenneske er de viktigste læringsmålene i forbindelse med tv-aksjonen.
Med undervisningsopplegget får elever i grunnskolen muligheten til å delta i den nasjonale dugnaden og lære om årets fokusområder:
‘Alle mennesker er forskjellige, og alle er like viktige’ – ‘Alle mennesker i verden har de samme rettighetene, men har alle de samme mulighetene'.
- Søndag 19. oktober kl. 12 åpner kultursjef Mali Hauen og resten av kulturavdelingen Kulturhuset og Nystua til gratis kulturarrangement!
Kafeen kan friste med ferske bakervarer og kaffe, der inntektene fra salget går uavkortet til tv-aksjonen.
Kl. 13 entrer Teatralis scena og er klar for å underholde oss med sang og musikk.
I tillegg stiller flere av de ansatte på kultur opp med sine egne innslag.
Publikum oppfordres til å vipse et valgfritt underholdningsbeløp til tv-aksjonen.
Kl. 14 holdes det kunstauksjon der det auksjoneres bort fem originaler gitt av kunstnere fra malegruppa Frivillen. Kunstnerne Esther Breslin og Marius Reed har gitt et kunstverk, og vår egen Astrid Holøien donerer også et av sine innrammede fotografier av vinterstemning på Torvet. I tillegg auksjoneres det bort flere kunstverk og gamle fotografier fra Tynset som er i kulturavdelingens eie - men som ikke er utstilt eller er en del av ordinær utsmykning i Rådhuset og Kulturhuset. En del av bildene vil bli presentert på kommunens facebook side i dagene før arrangementet. Ellers kan du bivåne og utforske kunsten i ro og mak mens du koser deg med kake og kaffe allerede fra kl. 12 på selve aksjonsdagen. Her er det altså flere spennende kunstskatter det er mulig å gjøre et godt kjøp på! Alle inntekter fra auksjonen går til tv-aksjon.
- Fra kl.15 snurrer kinosjef Sergio Chavez i gang filmer i både Storsalen og Veslesalen.
I Storsalen kl.15 vises familiefilmen ‘Stargate – en julefortelling’, en rørende og hjertevarm førjulsfortelling om vennskap, om gode hjelpere og om julens magi basert på Ingvild H. Rishøis bestselgende roman med samme navn.
I Veslesalen kl.15.30 starter filmen ‘Affeksjonsverdi’ -en dramafilm med kjente skuespillere som blant annet Renate Reinsve, Stellan Skarsgård og Elle Fanning i hovedrollene. Filmen er et varmt portrett av en familie i Oslo, hvor også huset de har bodd i generasjoner blir en viktig karakter.
Billetter til kinoen bestiller du som vanlig på tynsetkino.no og overskuddet av billettsalget på disse filmene går til tv-aksjonen.
Vi ønsker alle hjertelig velkommen og håper at folk går mann av huse denne søndagen og blir med oss og støtter verdens største dugnad - Tv-aksjonen 2025 Sammen åpner vi dører!
Tynset kommune benytter digital innsamling og du kan gi ditt bidrag på vips til 2133. Dette er allerede aktivert så det er bare å gi, og pengene registreres som bidrag i den felles potten i Tynset kommune.
For deg som ikke har vips er det mulig å gi kontanter i bøssa som står på servicetorget frem til fredag 17. oktober.
Årets tv-aksjonskomite i Tynset kommune, fra v. varaordfører og leder Tone Hagen, assisterende rektor Mari H. Sandberg, konsulent Helene Lund Volden. Bak fra v. kultursjef Mali Hauen, kommunalsjef samfunn Bersvend Salbu.
Tynset kommune
NRK Tv-aksjonen 2025 Atlas alliansen